NORFOLK PUBLIC HOUSES norfolkpubs.co.uk
NORFOLK NORWICH GT. YARMOUTH KINGS LYNN NAME SEARCH PUBLICATIONS LINKS MYSTERY HOME
WHEATSHEAF NORWICH W index
Wheatsheaf Index
14 BETHEL STREET St. PETER MANCROFT FULL LICENCE CLOSED 1928
NORWICH LICENCE REGISTERS PS 1/8/1 to PS 1/8/3 ( 1867 - 1953 )
YOUNGS & Co  
Licensees :
-  
PETER SANDLYN * 1623
-  
GEORGE WHITE ( Whaite?) 1761 - 1764
Mrs WAITE ( White ?)
widow
1783 - 1798
THOMAS SPRINGALL 1806 - 1810
T. SADLER 1822
JOHN SAINTY
age 55 in 1841
1830 - 1842
WILLIAM PRATT
according to White
1845
JOHN BLOOMFIELD
( as Magistrates list 1845 )
1845 - 1850
JOHN SHEPPARD
age 39 in 1851
Died Thursday 22nd June 1852 - age 41
* 1851 - 1852
ELIZA SHEPPARD 1852 - 1854
ROBERT BAXTER 1856 - 1859
JOHN HART by 1863
Accused of having house open for the sale of beer on the morning of Sunday 11th October 1863 - Case dismissed Friday 16th October 1863.
CHARLES HART 23.11.1869
MARIA ADELAIDE HART 10.10.1876
ROBERT FISH 09.03.1877
ALFRED WATKINS 25.03.1890
JAMES BELL KABERRY 10.10.1892
PHILIP RICHER 27.03.1894
DANIEL HERBERT BECK 17.11.1886
ROBERT ATTOE 09.10.1897
JAMES GILL 27.11.1906
FAITH GILL 15.01.1907
SAMUEL MORRIS 14.01.1908
WALTER EDWARD POMFRET 15.06.1909
JOHN EDWARD DORE 28.11.1911
WILLIAM EDWARD JOLLY 24.11.1914
Convicted 23.07.1917 of allowing consumption out of hours.
Fine 5/- or 7 days detention.
Convicted 10.03.1924 of failing to admit Police.
Fine £1 or 13 days detention.
ALBERT VICTOR WIDGERY 17.06.1924
ERNEST JAMES HAWES 04.01.1927


Peter Sandlyn is named at the Wheatsheaf in 1623, however the parish is not confirmed.

Mentioned in the trial of Royalist rioters in 1648, when the Committee House was `blown up'. The Wheatsheaf was said to be Between the Committee House and St. Peters Churchyard.

One of 40 houses named as being engaged for the Reception of Freeholders for Sir John Woodhouse and Sir Edward Astley's Friends on the Day of Election, Wednesday 14th April 1784.

Address as 14 & 16 Bethel street in 1890.

According to the Norfolk Chronicle of 27th August 1892 the Chief Constable objected to the renewal of licence since licensee Alfred Watkins had left the premises for several weeks without having left any contact address, which would have been required should any offence have been committed during his absence. The objection was dropped following a statement that Watkins was a `First class character' who had left the army in 1889. The reason for his absence was a domestic argument between him and his wife.

Licence surrendered 05.04.1928.
( On which date the removal from the KITCHENER ARMS,
Mancroft also declared final and both licenses transferred to the ROMANY RYE ).

Demolished 1936 to allow construction of the Fire Station.